Bratislava, 1. apríla 2025 – Dnešné schválenie novely zákona o ochrane prírody a krajiny v prvom čítaní v Národnej rade Slovenskej republiky predstavuje ďalší krok k likvidácii ochrany prírodných hodnôt na Slovensku. Novela je dôkazom, že súčasná vládna koalícia pristupuje k ochrane prírody bez akejkoľvek koncepcie, odbornosti, verejnej a odbornej diskusie a záujmu o reálnu ochranu našej prírody. Zákon trhajú na kusy ako toaletný papier a jeho ochranné mechanizmy sa stávajú len prázdnou frázou.
“Dnešné hlasovanie ukázalo, že ochrana slovenskej prírody nie je záujmom tých, čo hlasovali za prijatie novely zákona o ochrane prírody. Ani toto však nemusí byť konečná podoba zákona. Po predošlých skúsenostiach očakávame, že sa ďalšie škodlivé návrhy objavia tesne pred finálnym hlasovaním. Sledujeme ničenie nášho prírodného bohatstva a 77 poslancov a poslankýň s tým nemá problém,” povedala bývalá riaditeľka NP Malá Fatra, Gabriela Kalašová.
Novela, ktorú predložili koaliční poslanci Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský, obsahuje 29 bodov, ktoré škodia prírode a idú proti medzinárodným dohovorom aj stratégii EÚ pre biodiverzitu do roku 2030. Tento legislatívny paškvil pripravený skryte, bez riadneho pripomienkového konania, ignoruje názory odborníkov aj verejnosti.
Najväčšie problémy novely spočívajú v oslabení ochrany národných parkov a biodiverzity, keďže novela ruší princípy bezzásahovosti a nie je v súlade s medzinárodnými normami. Zrušenie predkupného práva štátu v chránených územiach otvára dvere špekulatívnym predajom a developerom, zatiaľ čo jednoduchšie udeľovanie výnimiek na činnosti ohrozujúce chránené druhy a biotopy ide priamo proti európskym predpisom.
Novela zároveň byrokratizuje prírodný turizmus zavedením povinnosti získať súhlas vlastníkov pozemkov na sprevádzanie turistov, čo prakticky znemožní vzdelávací a udržateľný cestovný ruch. Okrem toho zavádza fikciu súhlasu na pastvu hospodárskych zvierat a uvoľňuje podmienky pre lov a usmrcovanie zvierat v mokradiach, čím de facto povoľuje likvidáciu jedného z najohrozenejších ekosystémov.
“Novela nielenže ignoruje odborné argumenty, ale posúva Slovensko do pozície krajiny, ktorá si neváži prírodné dedičstvo a vlastné medzinárodné záväzky. V kombinácii s oslabením inštitúcií ochrany prírody a hromadným prepúšťaním odborníkov sa ochrana prírody na Slovensku dostáva do kritickej situácie. Zarážajúce je, že táto novela je v skutočnosti návrhom Ministerstva životného prostredia SR. Poslanecký návrh slúži len na to, aby ho nemohla pripomienkovať verejnosť a odborníci. Je to facka nielen ochrane prírody, ale aj legislatívnym postupom,” uviedol Milan Janák z WWF Slovensko.
Dvadsaťosem environmentálnych organizácií a bývalí zamestnanci a zamestnankyne štátnej ochrany prírody v spoločnom liste v marci vyzvali ministerstvo životného prostredia a poslancov a poslankyne parlamentu, aby zastavili ďalšie oslabovanie zákona o ochrane prírody, a aby stiahli sporné novely z rokovania. Zároveň apelujú, aby namiesto toho podporili zmysluplnú ochranu prírody za účasti dotknutých subjektov, verejnosti a odborníkov tak, aby to celkovo prinieslo udržateľný rozvoj a prosperitu regiónom a ich obyvateľom, ako je to obvyklé inde v chránených územiach v Európe a vo svete. V tomto duchu apelovalo na ministerstvo a poslancov aj 155 vedcov a vedkýň.