Viac ako 150 vedcov a vedkýň zo slovenských univerzít, akadémie vied a odborných inštitúcií dnes spoločne varuje pred pokračujúcim bezprecedentným oslabovaním základného právneho rámca ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Signatári, medzi ktorými sú poprední biológovia, ekológovia, environmentalisti či geológovia, vo výzve adresovanej poslancom NRSR a Ministerstvu životného prostredia SR dôrazne žiadajú, aby zastavili legislatívne zásahy do zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Tie podľa ich slov „fatálne ohrozujú biodiverzitu, ekosystémy, fungovanie ochrany prírody aj právny štát ako taký“.
Vedci sa pripájajú k výzve verejnosti „Prestaňte oslabovať zákon o ochrane prírody a krajiny!“[1] a upozorňujú, že všetky už schválené aj navrhované novely zákona prijaté počas tohto volebného obdobia vedú k systematickej demontáži kľúčových nástrojov ochrany prírody.
„Zákon sa oslabuje salámovou metódou, kúsok po kúsku. Dnes už v mnohých oblastiach nespĺňa svoj pôvodný účel. Hrozí, že prestane byť efektívnym nástrojom ochrany ohrozených druhov, biotopov a tradičných foriem využívania krajiny,“ vysvetľuje ornitológ Jozef Ridzoň.
Vedci: Politika ignoruje vedu aj zdravý rozum
Autori výzvy kritizujú najmä to, že legislatívne zmeny sa prijímajú bez konzultácií s odbornou verejnosťou. „Takýto postup ignoruje vedecké poznatky aj tradičné ekologické poznanie, informované rozhodovanie, najlepšiu dostupnú prax i základné právne princípy. Je neprijateľné, aby sa pri príprave legislatívnych zmien rozhodovalo o ochrane prírody bez zastúpenia prírodovedcov,“ vysvetľuje jednu z kľúčových výhrad signatárov ekológ a zoológ Ján Topercer.
Kritika smeruje aj proti zásahom do činnosti dobrovoľnej stráže prírody, zavádzaniu tzv. fikcie súhlasu v povoľovacích procesoch či proti znižovaniu kapacít odborných pracovníkov v Štátnej ochrane prírody SR. „Bez botanikov, zoológov a iných odborníkov nie sú správy chránených území schopné vykonávať svoju prácu. V kombinácii s oslabenou verejnou kontrolou a oslabením postavenia ochrany prírody pri povoľovaní činností to povedie k povoľovaniu výstavby a iných činností aj v najcennejších územiach v rozpore s verejným záujmom,“ upozorňuje zoológ a ekológ Marcel Uhrin.
Požiadavky vedcov
Vedci žiadajú okamžité stiahnutie najnovších návrhov noviel zákona z legislatívneho procesu a zároveň vyzývajú na:
- náležité prerokovanie ďalších návrhov legislatívy s odbornou verejnosťou,
- presadenie preventívneho a integrovaného prístupu v ochrane prírody,
- posilnenie vymáhateľnosti zákona,
- dokončenie reformy národných parkov na základe vedeckých poznatkov,
- odborné a nezaujaté obsadzovanie riadiacich pozícií v ochrane prírody,
- spustenie účinných programov obnovy biotopov s účasťou všetkých zainteresovaných.
[1] https://www.zelenavacsina.sk/wp-content/uploads/2025/03/ZOPAK-vyzva.pdf